1-Infinity pool in Singapore at Marina Bay Sands resort.jpg
عجیب ترین استخرهای جهان

در سال‌های اخیر طراحی استخر در دنیا تبدیل به صنعتی مدرن شده است و استخرهای مدرن و خاص تبدیل به یکی از جاذبه‌های گردشگری شده اند. در این مقاله یکی از این استخرهای عجیب که جزء برترین جاذبه های گردشگری در این حوزه هستند را به شما معرفی خواهیم نمود.

 

استخر بی نهایت تفرجگاه ساحلی خلیج سنگاپور

پارک آسماني سندز تفرجگاه ساحلی خلیج سنگاپور" Skypark Sands "   يکي از شگفت انگيزترين محوطه هاي تفريحي دنياست، که در ارتفاع ۲۰۰ متری و بر بام سه برج ۵۵ طبقه هتل مارینا بی سندز  "Marina Bay Sands Hotel " قرار گرفته است و این سه برج را به هم متصل می کند . پارک آسمانی سندز که یک شگفتی مهندسی است، به شکل یک کشتی بزرگ، به طول 340 متر با گنجایش 3900 نفر و یک استخر بی انتها به طول 150 متر، بر بام 3 آسمانخراش در کنار ساحل زيباي ماريناي سنگاپور قرار گرفته است و به عنوان بزرگترین مکان عمومی معلق دنیا شناخته می شود. این شاهکار سازه ای بی نظیر توسط آرشیتکت مشهور موشه سفدی"Moshe  Safdie"، طراحی شده است.

 

اين محوطه بازي و سرگرمي منحصر به فرد،که پارک آسماني لقب گرفته  به مساحت 12400مترمربع، دارای ۲۵۰ نوع مختلف درخت و ۶۵۰ نوع گیاه زینتی می باشد

مساحت این پارک برابر با مساحت سه زمین فوتبال است و4.5 هواپیمای جمبو جت "380" پشت سرهم روی آن قرار می‌گیرند. سطح بیشتر این پارک توسط یک استخر15026 فوت مربعی " بی انتها" اشغال شده است. همچنین دراین پارک آسمانی، جکوزی‌هایی با چشم انداز شهر، مسیرهای پیاده روی، عرشه رصد 360 درجه شهر، یک سالن کلوپ  اجرایی، رستوران " Sky on 57"  و رستوران و لمکده "KU DÉ TA" وجود دارد،که در طبقات مختلف این کشتی سه طبقه، به ارائه خدمات می‌پردازند.

این فضاها علاوه بر دسترسی از طریق آسانسورهای  طبقات 55 تا 57 هتل، از طریق پلکانهای روباز تراس‌های کشتی قابل دسترسی هستند.

استخر این پارک، بزرگترین و شگفت انگیزترین استخر روباز جهان در چنین ارتفاعی می‌باشد و نمای شهر به زیباترین حالت در حال شنا در این استخر قابل مشاهده است. طول این استخر150متر است و همانطور که در تصاویر می بینید، دارای لبه نیست، گویی تا افق ادامه یافته است، به همین دلیل به " استخر بین انتها "Infinity pool"  معروف است.  در واقع لبه استخر به گونه ای طراحی شده است،که آب از آن بیرون می ریزد و تأثیر پنهان کننده و ناپدیدکننده ای به لبه می دهد. نکته جالب اينجاست که با اينکه استخر در ارتفاع بالايي قرار گرفته اما اطراف آن هيچ حفاظ و ديواري وجود ندارد ولي اگر کسي از بالاي آن سقوط کند اتفاقي برايش نمي افتد؛ چرا که به داخل حوضچه  آبي مي افتد که دور تا دور استخر ساخته شده وعلاوه بر نقش ایمنی، نقش پمپ کردن آب را نیز دارد؛ آبی که از کناره های استخر به پایین می ریزد و دوباره به داخل استخر برگردانده می شود.

براي ساخت این استخر، مهندسان زيادي دور هم جمع شده اند و کف و ديواره هاي آن را با استفاده از 182 تن استيل مقاوم سازي شده، پوشانده اند؛ طوري که حالا اين استخر تحمل 380 هزار گالن آب را دارد. برای آنکه ارتعاشهای طبیعی برج‌ها به راحتی انجام شود، چهار مفصل متحرک در زیر استخر در نظر گرفته شده است. هر کدام از این مفصل‌ها، محدوده حرکتی خاص خود را دارد که با توجه به موقعیت آن طراحی شده است. اما محدوده حرکتی کل استخر بر روی برج‌ها در حدود ۵۰۰ میلیمتر است.علاوه بر مشکل وزش باد، مشکل نشست زمین نیز در ساخت این استخرمطرح بوده، که برای رفع آن مهندسان جک‌هایی داخل سه برج نگهدارنده پارک در نظر گرفتند،که میتوانند در ۵۰۰ نقطه در زیر سیستم استخر تنظیم شوند و از برج ها در مقابل زلزله و توفان هاي شديد محافظت کند. این موضوع برای حفظ "ظاهر بینهایت" استخر نیز بسیار مهم است.

ساختمان داخلي برج‌ها، از امکانات رفاهي کامل برخوردار است، که شامل يک هتل بزرگ با 2560 اتاق، مرکز بزرگ خريد، موزه هنرهاي معاصر، سالن سينما و تئاتر، چندين رستوران با غذاهاي بين المللي و شهربازي است. همچنين آبشار رويايي‌اي روي اين برج ها ساخته شده،که با نورپردازي ليزري به شکل زيباتري درآمده است. اما نقطه آغاز ساخت اين برج به بيست و هفتم مي سال 2006 برمي‌گردد، زماني که شرکت آمريکايي لاس وگاس سندز به موقعيت ساحل مارينا در سنگاپور پي برد،  و در صدد برآمد تا جذب توريست را در اين منطقه به چند برابر برساند؛ به همين خاطر پارک آسماني را طراحي کرد. هزینه ساخت این مجتمع به مبلغ ۸ میلیارد دلار توسط سرمایه گذاران تامین شده است و سرمایه گذار اصلی آن، شرکت لاس وگاس سندز حدود 3 ميليارد دلار در اين پروژه سرمايه گذاري کرد. مهندس اصلي اين بناي شگفت انگيز شرکت سند کورپ و طراح آن موشه سفدي است، که در ساخت بزرگ ترين و مشهورترين برج هاي جهان هم مشارکت داشته اند.

بازگشايي اوليه اين پارک، براي کارکنان و مهمانان ويژه در بيست و هفتم آوريل2010 بود که در آن تاريخ هنوز بسياري از مکان‌هاي داخلي اين محوطه تفريحي تکميل نشده بود. براي مثال فقط 963 اتاق از هتل و تعدادي از فروشگاه هاي مرکز خريد آماده بود ولي جشن بزرگ و عمومي براي افتتاح پارک آسماني سنگاپور در بيست و سوم ژوئن سال2010 و در طي دو روز برگزار شد. در جريان اين جشن ها هفت تيم که شامل بيست و يک صخره نورد حرفه اي بود از ديوارهاي اين سه برج بالا رفتند. بليت هاي فروخته شده براي جشن افتتاحيه 20 دلار بود که بيشتر از 2000 عدد از آنها به فروش رسيد البته اين افتتاحيه هم فقط براي مسؤولان و سازندگان اين بنا بود و در اصل رفت و آمد عموم مردم از ماه آوريل امکان پذير شد. از روز بازگشايي پارک تا به امروز ميزان بازديد کنندگان به طور ميانگين 25هزار نفر در روز بوده که در نوع خود آمار بالايي است. شایان ذکر است که در حال حاضر استفاده از استخر بی انتهای این پارک تنها برای مهمانان هتل امکانپذیر می باشد و سایر توریست‌ها با تهیه بلیط به بهای 23 دلار سنگاپور تنها امکان بازدید از استخر را دارند . البته بازدیدکنندگان سنگاپوری می بایست هزینه ای تقریبا 4 برابراین را برای تهیه بلیط پراخت نمایند. ساخت اين مجموعه علاوه بر درآمد مالي‌اي که براي دولت سنگاپور به وجود آورده، حدود 2000 فرصت شغلی نیز ایجاد کرده است.

منبع: Setavin.com